Prostredie: Tiché, pokojné, s primeranou izbovou teplotou, žiadne rušivé momenty, počas merania tlaku krvi nerozprávať!
Aktivita: Pred každým meraním 5–10 minút sedieť v pokoji, po náročnej fyzickej aktivite 2–3 hod nemerať tlak krvi, hodinu pred meraním nepiť alkohol, nápoje s obsahom kofeínu (ani kávu), energetické nápoje, nefajčiť, pred meraním nemá byť plný močový mechúr (môže zvýšiť hodnoty o 10 mmHg).
Poloha: V sede, chrbát opretý, dolné končatiny neprekrížené, voľne položené na podlahe, kolená pri sebe. Tlakomer položený vo výške srdca. Horná končatina voľne položená, otvorená ruka. Meria sa spravidla na tom ramene, na ktorom sú vyššie hodnoty tlaku krvi. Rozdiely v meraní na oboch ramenách nemajú byť viac ako 10 mmHg.
Odev: Končatina ma byť obnažená. Oblečenie nesmie brániť prietoku krvi, preto rukáv nevyhŕňať. Nikdy nemerať tlak cez oblečenie, aj keď je tenké.
Manžeta tlakomera: Zvoliť vhodnú manžetu podľa obvodu ramena. Nesmie byť voľne naložená, ani tesne stiahnutá. Naložiť manžetu tak, aby dolný okraj bol 2,5–3 cm nad lakťovou jamkou, na manžete je zvyčajne vyznačená jej správna poloha. Hadička manžety smeruje stredom lakťovej jamky.
Počet meraní: Odporúča sa 2–3 krát. Medzi meraním urobiť 2 minúty prestávku. Pri nepravidelnej srdcovej frekvencii sa odporúča 5 meraní. Odporúča sa merať v rovnakú dennú dobu najlepšie ráno po zobudení a večer, pred užitím liekov. Je vhodné viesť záznamník tlaku krvi.